Politics

ABD Kudüs’te Filistinlilere ait özel mülklere diplomatik kompleks inşa etmeyi planlıyor


İsrail’deki Arap Azınlıkların Hakları Hukuk Merkezi’nden (ADALAH) yapılan yazılı açıklamada, Kudüs’te Filistinlilere ait özel mülklere, ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğine bağlı diplomatik bir kompleks inşa edilmesi için ABD ve İsrail arasında ortak bir planın olduğuna dair yeni kanıtların bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyareti yaklaşırken, ABD vatandaşları ve Doğu Kudüs’ün Filistinli sakinlerinin de arasında olduğu ilk toprak sahiplerinin mirasçılarının, söz konusu planın acilen iptal edilmesini istediği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca ADALAH tarafından yapılan arşiv kayıtlarındaki incelemelere göre, söz konusu bölgenin asıl sahiplerinin Filistinliler olduğunun ortaya çıktığı, İsrail’in 1950 tarihli “Sahipsiz Mülkler Yasası” kullanılarak Filistinli mültecilerin topraklarına yasa dışı bir şekilde el konulduğu bilgisi verildi.

ABD Başkanı Biden, 13-16 Temmuz tarihlerinde İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’ı kapsayan Orta Doğu ziyareti gerçekleştirecek.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.